Jak prawidłowo przygotować plik do dtf

Wydruki DTF – DTF z roli -DTF wydruk Lublin

transfery dtf

Jak prawidłowo przygotować plik do przesłania do wydruków DTF do naszej firmy. Bardzo ważna sprawa. Od tego zależy, czy prawidłowo zostanie wydrukowany biały kolor na wydruku DTF.


Pierwszy najważniejszy punkt.

Pamiętaj RUTYNA ZGUBI KAŻDEGO GRAFIKA

Ze współpracy z grafikami różnych firm, czy wolnych strzelców na przełomie 20 lat wiemy już, że to jest grupa osób bardzo wrażliwa na swoim punkcie, którzy nie popełniają żadnych błędów. Jednak w rzeczywistości tak nie jest ponieważ różne są technologie druku, kolejność nakładania farb, różne ich przenikanie się nawzajem , czyli krycie na różnych podłożach. Niejeden grafik w swojej doskonałości powie: „ja przygotowywałem do druku wielomilionowe nakłady dla takich to a takich potężnych firm, a polegnie zupełnie i skompromituje się w innej technologii druku na małym zamówieniu.. Także DROGI GRAFIKU, ŻEBYŚ SIE NIE SKOPMPROMITOWAŁ, i nie zapłacił za źle przygotowany projekt do druku z własnej kieszeni, przeczytaj ten artykuł do końca i zastosuj się do wymogów.

Przede wszystkim przesłane pliki muszą w palecie kolorów CMYK , nie RGB !!!

Co się będzie działo przy przesłaniu pliku w kolorystyce RGB? Jeżeli projekt nie będzie zawierał białego koloru, to możesz nawet nic nie zaważyć różnicy między tym co masz na monitorze, a co jest w wydruku . RIP maszyny zamieni kolory RGB na CMYK. Różnicę zobaczysz tak jak przy zamianie w programie graficznym kolorów RGB na CMYK. Krzyczące neonowe , jaskrawe kolory RGB z monitora zostaną zamienione na stonowane, zgaszone kolory CMYK.

Pamiętaj ,że nie wszystkie kolory RGB na monitorze są możliwe do wydrukowania w palecie CMYK. Musisz widzieć swój projekt na skalibrowanym monitorze w programie graficznym w palecie CMYK , nie RGB. Żeby później nie było rozczarowań ,że Twój projekt tak pięknie wyglądał na monitorze , na na wydruku trochę inaczej.

Także pliki zawsze przesyłamy w palecie CMYK!!!

Tutaj przedstawiamy przykład na zdjęciu.

U góry koszulki gotowy prawidłowy nadruk klockowego żółwia wydrukowany na koszulce. Cała grafika była przesłana w palecie CMYK. Biały kolor jest wydrukowany prawidłowo.

W dolnej części koszulki wydruk DTF na folii. Przesłany plik był w palecie RGB. Brak białego koloru w projekcie – to jest błąd!!!. No chyba że nadruk DTF będzie wgrzewany na białej koszulce. Wtedy brak białego koloru w nadruku zostanie wypełniony białym kolorem tła koszulki. Należy o tym bezwzględnie pamiętać

Drugi ważny punkt

Z punktu pierwszego opisu JUŻ WIEMY , że pliki przygotowujemy TYLKO W PALECIE CMYK !!!. TO JUŻ PAMIĘTAMY .

Maksymalny format nadruku to 580 mm. Mimo że folia ma 600 mm szerokości maszyna nie drukuje od brzegu do brzegu folii ze względu na możliwość uszkodzenia głowic o brzeg folii i dlatego maksymalny format druku na szerokość to 58 cm.

Formaty plików, które przyjmujemy : to cdr do wersji 21, eps, pdf, png , jpg, tiff

Przy przesyłaniu plików wektorowych z programów graficznych, PAMIĘTAJ !!!, zamień czcionki/fonty ” na krzywe”. Niby drobna uwaga, a jaka ważna. Zawodowi graficy, którzy wpadają w rutynę ” co to ja nie potrafię” i nie dopilnują drobnego szczegółu w projekcie „zamień czcionki na krzywe” mogą wtedy się bardzo przejechać na ocenie swojego profesjonalizmu graficznego.

Nie wiesz dlaczego? Już tłumaczymy. Każdy font ma określoną szerokość , grubość wysokość oraz kształt. Program graficzny wektorowy np. Corel Draw czy Adobe Ilustrator wprowadzając czcionki do projektu , traktuje je ( te litery) jako tryb tekstowy . Czyli w projekcie mamy wyraz, zdanie wypełnione literami, których kształt jest określony zastosowanym fontem w projekcie.

Opiszemy teraz dwa przypadki .

Przesyłasz do nas Twój wyśmienity projekt do wydruku DTF w najpopularniejszych formatach wektorowych, czyli .cdr z Corela lub .ai z Adobe Ilustrator.

Przypadek pierwszy – przesłany plik jest bez zamiany fontów na krzywe

Co się wtedy dzieje. Ty wysyłasz niby idealny plik z projektem na Twoim monitorze. My odbieramy ten plik, ale nie mamy w programie zainstalowanej tej czcionki, której użyłeś w swoim projekcie. Program podstawia swoją czcionkę do Twojego projektu . Oczywiście Twój przesłany projekt nie będzie zgodny z tym co wyświetlimy na naszym monitorze. Zmienią się szerokości, wysokości i kształty liter. Projekt się „rozjedzie”, będzie zupełnie inny od oryginału. Poniżej przedstawiamy zdjęcia.

Przypadek drugi – przesłany plik jest z zamianą fontów na krzywe

W programie graficznym Corel w projekcie zaznaczamy tekst i naciskamy Ctrl Q. W Ilustratorze zaznaczmy tekst i naciskamy klawisze Shift+Ctrl+O. Mamy zamienione wtedy fonty na „krzywe”/

Te zamienione czcionki na „krzywe” stają się one obiektami graficznymi wektorowymi. Dla człowieka na monitorze wyglądają jak fonty. Jednak nie możemy ich już wtedy edytować tak jak w edytorze tekstu, Ale możemy zmienić kształt każdej litery, kolor , jej grubość, dodać obwódkę, zmienić wysokość . Przesłane w ten sposób pliki otrzymamy w „oryginale” tak jak masz na swoim monitorze. Wtedy nie będzie błędów w przesłanym projekcie.

Co to jest DTF? Jest to cyfrowa innowacyjna technologia drukowania odzieży już od 1 sztuki . Bardzo tania, wygodna i cicha. I bardzo świeża ma dopiero 2-3 lata.

DTF to skrót od Direct to Film. Cyfrowa drukarka drukuje na poliestrowej folii o szerokości 60 cm nadruk , który będzie umieszczony na koszulce, odzieży . Nadruk jest nadrukowany z w lustrzanym odbiciu z biały m podkładem .

Tak wygląda wydruk z białym podkładem i naniesionym klejem termpolastycznym.

Wydrukowany na folii nadruk w drukarce cyfrowej DTF, jest pokrywany jednocześnie białym pigmentem. Następnie maszyna sama pokrywa już biały nadruk , termoplastycznym sproszkowanym klejem. (Dokładnie tak samo jak w transferach sitodrukowych) . Następnie nadruk z posypanym klejem termoplastycznym jest wygrzewany w maszynie i nawijany na rolę. Otrzymujesz gotowy nadruk na metry. Wystarczy tyko mieć u siebie termoprasę. W 150 oC przy 15 s wgrzewania otrzymujesz przeniesiony na koszulkę wspaniały pełnokolorowy nadruk z żywymi kolorami.

Następnie folia jest cięta na poszczególne użytki , a następnie wgrzewana na koszulkę

Jaki otrzymujemy efekt na koszulce przy pomocy technologii DTF? Widzimy poniżej.